Úvodní stránka » Barvy a materiály » Působení barev

Působení barev

Tónování barevVliv barev na lidskou psychiku je více než zřejmý. Může se stát, že v dané místnosti se člověk cítí příjemně a mile, zatímco v jiné vnímá něco rušivého, neklidného. Naše podvědomí totiž dokáže vnímat rozdíly mezi působením jednotlivých odstínů barev – a přitom si něco takového vůbec neuvědomujeme.

V zásadě barvy dělíme na dvě hlavní skupiny – teplé a studené. Do teplých barev řadíme zejména žlutou, oranžovou, červenou, fialovou a hnědou, do studených pak modrou, zelenou a jejich odstíny. Teplé barvy jsou povzbuzující, veselé a optimistické, opticky zvětšují a provzdušňují prostor. Barvy studené naopak zklidňují, vybízejí k relaxaci a uvolnění. Čím je odstín sytější, tím více daný interiér zmenšuje a zužuje.

Je-li místnost vymalována v teplém barevném odstínu, může být podvědomě vnímána teplota až o dva stupně vyšší než je ve skutečnosti. V případě, že je stejná místnost vymalována ve studeném odstínu, může se nám zdát pocitová teplota naopak nižší. Názor, že např. ložnice nebo koupelna by měla být vymalována v barvách studených a naproti tomu obývací pokoj nebo kuchyně v barvách teplých, už dávno patří minulosti. Vždy je nutno zvážit orientaci prostoru vzhledem ke světovým stranám, využití místnosti, barevné sladění s nábytkem, kobercem apod. a samozřejmě s preferencemi zákazníka.

Působení barev

Dlouhodobě nejoblíbenějšími tóny jsou světle oranžová - meruňková, následována světle žlutou - banánovou a světle zelenou - hráškovou. Na druhou stranu lidé se nejméně pouštějí do barev modrých, hnědých, červených a rovněž jakýchkoli velmi sytých odstínů. Syté barvy jsou velmi náročné s ohledem na doplňky, vybavení místnosti a její účel a rovněž i na světelné podmínky. Není však třeba mít z jejich použití obavy, pakliže se totiž dobře zvolí, mohou dát interiéru specifický, originální ráz.

Závěrem nutno dodat, že výběr barevného odstínu je vůbec tím nejdůležitějším rozhodnutím. Na základě zkušeností dokážeme vždy poradit, které tóny by byly pro danou místnost nejpříznivější. Konečný výběr je samozřejmě na Vás, našem zákazníkovi.